CIT Relay and Switch A21ACQ12VDC1.6D
Part No.:
A21ACQ12VDC1.6D
Datasheet:
A21ACQ12VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
A21ACQ12VDC1.6D Specifications
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Diode
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C