Amphenol RF A-1PA-132-370B2
Part No.:
A-1PA-132-370B2
Manufacturer:
Amphenol RF
Category:
Coaxial Cables (RF)
Package:
Datasheet:
A-1PA-132-370B2.pdf
Description:
COAX CBL U.FL AMC-U.FL AMC
Shipping
A-1PA-132-370B2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol RF
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
U.FL (UMCC), AMC to U.FL (UMCC), AMC
1st Connector:
U.FL (UMCC), AMC Plug, Right Angle
1st Contact Gender:
Female
1st Connector Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature:
2nd Connector:
2nd Contact Gender:
Female
2nd Connector Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature:
Length:
14.56" (369.70mm)
Cable Type:
1.32mm OD Coaxial Cable
Cable Impedance:
Connector Impedance:
Overall Impedance:
50 Ohms
Frequency - Max:
6 GHz
Color:
Black
Features:
Shielded
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C