Switch Components A1-P21USB2-1-B-PD
Part No.:
A1-P21USB2-1-B-PD
Manufacturer:
Switch Components
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
A1-P21USB2-1-B-PD.pdf
Description:
BATT CHG USB/SKT IN-VEH 5V 2.1A
Shipping
A1-P21USB2-1-B-PD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Switch Components
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
USB, Socket In-Vehicle
Battery Chemistry:
Mobile Devices
Battery Cell Size:
Number of Cells:
2
Voltage - Nominal:
5V
Charge Current - Max:
2.1A
Charge Time:
Voltage - Input:
12 ~ 24V
Power - Max:
Size / Dimension:
4.13" L x 1.77" W x 2.01" H (104.9mm x 45.0mm x 51.1mm)