CIT Relay and Switch A1M1CSQ12VDC
Part No.:
A1M1CSQ12VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A1M1CSQ12VDC.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
A1M1CSQ12VDC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A1M
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
125 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
28VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C