CIT Relay and Switch A1M1ASQ24VDC
Part No.:
A1M1ASQ24VDC
Datasheet:
A1M1ASQ24VDC.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Shipping
A1M1ASQ24VDC Specifications
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
28VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C