Laird Technologies - Thermal Materials A18500-15
Part No.:
A18500-15
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A18500-15.pdf
Description:
TGARD 215B,A0 17X17INCH
Shipping
A18500-15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Tgard™ 200
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Usage:
Thermally Conductive
Type:
Insulator Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
431.80mm x 431.80mm
Thickness:
0.0150" (0.381mm)
Material:
Silicone, Boron Nitrite Filled
Adhesive:
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
White
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
5W/m-K