Laird Technologies - Thermal Materials A18443-13
Part No.:
A18443-13
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A18443-13.pdf
Description:
THERM PAD 457.2X457.2MM GRAY
Shipping
A18443-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Tflex™ HD7.5
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
457.20mm x 457.20mm
Thickness:
0.130" (3.30mm)
Material:
Silicone, Ceramic Filled
Adhesive:
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
7.5W/m-K