Laird Technologies - Thermal Materials A18052-16
Part No.:
A18052-16
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A18052-16.pdf
Description:
THERM PAD 457.2X457.2MM GREEN
Shipping
A18052-16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Tflex™ 300TG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Multi
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
457.20mm x 457.20mm
Thickness:
0.160" (4.06mm)
Material:
Silicone Elastomer
Adhesive:
Backing, Carrier:
Color:
Green
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.2W/m-K