Laird Technologies - Thermal Materials A17733-12
Part No.:
A17733-12
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A17733-12.pdf
Description:
THERM PAD 228.6MMX228.6MM W/ADH
Shipping
A17733-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Tflex™ P100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
228.60mm x 228.60mm
Thickness:
0.120" (3.05mm)
Material:
Elastomer
Adhesive:
Adhesive - One Side
Backing, Carrier:
Color:
Yellow
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.2W/m-K