Laird Technologies - Thermal Materials A17689-17
Part No.:
A17689-17
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A17689-17.pdf
Description:
THERM PAD 457.2X457.2MM PINK
Shipping
A17689-17 Specifications
Manufacturer:
Series:
Tflex™ HD700
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
457.20mm x 457.20mm
Thickness:
0.170" (4.32mm)
Material:
Silicone, Ceramic Filled
Adhesive:
Tacky - One Side
Backing, Carrier:
Color:
Pink
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
5.0W/m-K