CIT Relay and Switch A171AS24VDC.96
Part No.:
A171AS24VDC.96
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A171AS24VDC.96.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 24V
Shipping
A171AS24VDC.96 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A17
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
40 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C