Laird Technologies - Thermal Materials A16708-12
Part No.:
A16708-12
Datasheet:
A16708-12.pdf
Description:
THERM PAD 457.2X457.2MM GREEN
Shipping
A16708-12 Specifications
Series:
Tflex™ 300
Product Status:
Active
Outline:
457.20mm x 457.20mm
Thickness:
0.120" (3.05mm)
Material:
Silicone, Ceramic Filled
Adhesive:
Tacky - One Side
Backing, Carrier:
Color:
Green
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.2W/m-K