Omron Automation and Safety A165W-A2MG-24D-1
Part No.:
A165W-A2MG-24D-1
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Selector Switches
Package:
Datasheet:
A165W-A2MG-24D-1.pdf
Description:
SWITCH SELECT 2POS SPDT 5A 125V
Shipping
A165W-A2MG-24D-1 Specifications
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
A165W
Product Status:
Active
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Number of Positions:
2
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Illumination:
Illuminated
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features:
Bezel - Square
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C