Laird Technologies - Thermal Materials A16367-12
Part No.:
A16367-12
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A16367-12.pdf
Description:
THERM PAD 228.6MMX228.6MM PINK
Shipping
A16367-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Tflex™ SF600
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
228.60mm x 228.60mm
Thickness:
0.120" (3.05mm)
Material:
Non-Silicone, Boron Nitride Filled
Adhesive:
Backing, Carrier:
Color:
Pink
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
3.0W/m-K