Laird Technologies - Thermal Materials A16365-17
Part No.:
A16365-17
Datasheet:
A16365-17.pdf
Description:
THERM PAD 228.6MMX228.6MM GRAY
Shipping
A16365-17 Specifications
Series:
Tflex™ XS400
Product Status:
Obsolete
Outline:
228.60mm x 228.60mm
Thickness:
0.170" (4.32mm)
Material:
Elastomer
Adhesive:
Tacky - One Side
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
2.0W/m-K