Laird Technologies - Thermal Materials A16162-18
Part No.:
A16162-18
Datasheet:
A16162-18.pdf
Description:
THERM PAD 457.2X457.2MM GRAY
Shipping
A16162-18 Specifications
Series:
Tflex™ HR400
Product Status:
Obsolete
Usage:
Multi
Outline:
457.20mm x 457.20mm
Thickness:
0.180" (4.57mm)
Material:
Silicone, Ceramic Filled
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.8W/m-K