Laird Technologies - Thermal Materials A16162-12
Part No.:
A16162-12
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A16162-12.pdf
Description:
THERM PAD 457.2X457.2MM GRAY
Shipping
A16162-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Tflex™ HR400
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Usage:
Multi
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
457.20mm x 457.20mm
Thickness:
0.120" (3.05mm)
Material:
Silicone, Ceramic Filled
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.8W/m-K