Laird Technologies - Thermal Materials A16056-11
Part No.:
A16056-11
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A16056-11.pdf
Description:
THERM PAD 228.6MMX228.6MM GRAY
Shipping
A16056-11 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Tflex™ HR600
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
228.60mm x 228.60mm
Thickness:
0.110" (2.79mm)
Material:
Silicone Elastomer
Adhesive:
Tacky - One Side
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
3.0W/m-K