Laird Technologies - Thermal Materials A15754-16
Part No.:
A15754-16
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A15754-16.pdf
Description:
THERM PAD 228.6MMX228.6MM GRAY
Shipping
A15754-16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Tflex™ SF800
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
228.60mm x 228.60mm
Thickness:
0.160" (4.06mm)
Material:
Non-Silicone
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
0.19°C/W
Thermal Conductivity:
7.8W/m-K