American Electrical Inc. A1555.16.14
Part No.:
A1555.16.14
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
A1555.16.14.pdf
Description:
CABLE GLAND 8.5-14MM PG16
Shipping
A1555.16.14 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
0.335" (8.50mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.551" (14.00mm)
Thread Size:
PG16
Thread Length:
0.394" (10.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
0.886" (22.5mm)
Material:
Polyamide (PA), Nylon
Includes:
Sealing Ring
Color:
Light Gray
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C