American Electrical Inc. A1555.13.12
Part No.:
A1555.13.12
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
A1555.13.12.pdf
Description:
CABLE GLAND 5.5-12MM PG13
Shipping
A1555.13.12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
0.217" (5.50mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.472" (12.00mm)
Thread Size:
PG13
Thread Length:
0.354" (9.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
Material:
Polyamide (PA), Nylon
Includes:
Sealing Ring
Color:
Light Gray
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C