Allegro MicroSystems A1359LLETR-RP-T
Part No.:
A1359LLETR-RP-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Linear, Compass (ICs)
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
A1359LLETR-RP-T.pdf
Description:
SENSOR HALL ANALOG/PWM 8TSSOP
Shipping
A1359LLETR-RP-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
Package/Case:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Technology:
Hall Effect
Axis:
Single
Output Type:
Analog Voltage, PWM
Sensing Range:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max):
13.5mA
Current - Output (Max):
10mA
Resolution:
Bandwidth:
2kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C