C&K A12503RNCQ
Part No.:
A12503RNCQ
Manufacturer:
C&K
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
A12503RNCQ.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 8POS 2.5A 125V
Shipping
A12503RNCQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
A
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Number of Positions:
8
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP8T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
2.5A (AC), 350mA (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
45°
Contact Material:
Silver (Ag)
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
14.48mm