CIT Relay and Switch A11CSQ48VDC1.2D
Part No.:
A11CSQ48VDC1.2D
Datasheet:
A11CSQ48VDC1.2D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 48V
Shipping
A11CSQ48VDC1.2D Specifications
Coil Current:
25 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C