CIT Relay and Switch A11CSQ24VDC1.5D
Part No.:
A11CSQ24VDC1.5D
Datasheet:
A11CSQ24VDC1.5D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Shipping
A11CSQ24VDC1.5D Specifications
Coil Current:
62.5 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C