CIT Relay and Switch A11CSQ24VDC1.2
Part No.:
A11CSQ24VDC1.2
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A11CSQ24VDC1.2.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Shipping
A11CSQ24VDC1.2 Specifications
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A1
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
50 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
7 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C