CIT Relay and Switch A11CSP48VDC1.2
Part No.:
A11CSP48VDC1.2
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A11CSP48VDC1.2.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 48V
Shipping
A11CSP48VDC1.2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A1
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
25 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
7 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C