CIT Relay and Switch A11ASP48VDC1.2R
Part No.:
A11ASP48VDC1.2R
Datasheet:
A11ASP48VDC1.2R.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 48V
Shipping
A11ASP48VDC1.2R Specifications
Coil Current:
25 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C