CIT Relay and Switch A11ASP24VDC1.5
Part No.:
A11ASP24VDC1.5
Datasheet:
A11ASP24VDC1.5.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 24V
Shipping
A11ASP24VDC1.5 Specifications
Coil Current:
62.5 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Sealed - Fully
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C