American Electrical Inc. A1100.17.105
Part No.:
A1100.17.105
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
A1100.17.105.pdf
Description:
CABLE GLAND 8-10.5MM M16 BRASS
Shipping
A1100.17.105 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
0.315" (8.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.413" (10.50mm)
Thread Size:
M16x1.5
Thread Length:
0.394" (10.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
0.630" (16.0mm)
Material:
Brass, Nickel Plated
Includes:
O-Ring, Seal, Strain Relief
Color:
Silver
Ingress Protection:
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C