CIT Relay and Switch A102CS24VDC
Part No.:
A102CS24VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A102CS24VDC.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE DPDT 30A 24V
Shipping
A102CS24VDC Specifications
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A10
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
20.8 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
28VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
4 ms
Release Time:
1.5 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C