Laird Technologies - Thermal Materials A10233-30
Part No.:
A10233-30
Manufacturer:
Laird Technologies - Thermal Materials
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
A10233-30.pdf
Description:
THERM PAD 228.6MMX228.6MM WHT
Shipping
A10233-30 Specifications
Manufacturer:
Series:
Tputty™ 502
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Sheet
Shape:
Square
Outline:
228.60mm x 228.60mm
Thickness:
0.0400" (1.016mm)
Material:
Silicone Elastomer
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
White
Thermal Resistivity:
0.49°C/W
Thermal Conductivity:
3.0W/m-K