Automation Components, Inc. A/100-3W-D-12"-EXPL
Part No.:
A/100-3W-D-12"-EXPL
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
A/100-3W-D-12"-EXPL.pdf
Description:
SENSOR RTD 100OHM CYLINDER
Shipping
A/100-3W-D-12"-EXPL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance @ 0°C:
100 Ohms
Resistance Tolerance:
±0.06%
RTD Material:
Platinum (Pt)
Operating Temperature:
-40°C ~ 200°C
Termination:
Connector
Accuracy:
Temperature Coefficient:
3850ppm/°C
Current:
5 mA