Sanyo Denki America Inc. 9TG48P0G01
Part No.:
9TG48P0G01
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
9TG48P0G01.pdf
Description:
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
Shipping
9TG48P0G01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Series:
San Ace C175
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
48VDC
Size / Dimension:
Round - 175mm Dia
Width:
69.00mm
Air Flow:
494.7 CFM (13.85m³/min)
Static Pressure:
3.550 in H2O (885.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:
73.0dB(A)
Power (Watts):
93.6 W
RPM:
4700 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)