Sanyo Denki America Inc. 9TG24S001
Part No.:
9TG24S001
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
9TG24S001.pdf
Description:
FAN IMP MTRZD 175X69MM 24VDC
Shipping
9TG24S001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Series:
San Ace C175
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Round - 175mm Dia
Width:
69.00mm
Air Flow:
409.8 CFM (11.47m³/min)
Static Pressure:
2.450 in H2O (610.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Noise:
69.0dB(A)
Power (Watts):
56.4 W
RPM:
3900 RPM
Termination:
3 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)