Sanyo Denki America Inc. 9BMB24P2F01
Part No.:
9BMB24P2F01
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
9BMB24P2F01.pdf
Description:
FAN BLOWER 97.1X33MM 24VDC WIRE
Shipping
9BMB24P2F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Series:
San Ace B97
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Width:
33.00mm
Air Flow:
36.7 CFM (1.03m³/min)
Static Pressure:
1.640 in H2O (408.5 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower
Features:
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:
56.0dB(A)
Power (Watts):
10.8 W
RPM:
4500 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)