Sanyo Denki America Inc. 9AD1601P5H003
Part No.:
9AD1601P5H003
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
9AD1601P5H003.pdf
Description:
100V TO 240V, HIGH AIRFLOW, HIGH
Shipping
9AD1601P5H003 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Series:
San Ace 160AD
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
100 ~ 240VAC
Size / Dimension:
Square - 160mm L x 160mm H
Width:
51.00mm
Air Flow:
290.0 CFM (8.12m³/min)
Static Pressure:
0.660 in H2O (164.4 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:
58.0dB(A)
Power (Watts):
22.00W
RPM:
4150 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)