TE Connectivity Raychem Cable Protection 99M0111-20-0
Part No.:
99M0111-20-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
99M0111-20-0.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG BLK FEET
Shipping
99M0111-20-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/0.0079"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Polyester
Jacket (Insulation) Diameter:
0.059" (1.50mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.006" (0.15mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
120°C