E-Z-Hook 9871-18RED
Part No.:
9871-18RED
Manufacturer:
E-Z-Hook
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
9871-18RED.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 18"
Shipping
9871-18RED Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
E-Z-Hook
Series:
9871
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Stacking Method:
Non Stackable
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd Connector:
Cable Length:
18.0" (457.20mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Red
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
5000V (5kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
5A