Advantech Corp 96PSA-A40W12W9-1
Part No.:
96PSA-A40W12W9-1
Manufacturer:
Advantech Corp
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
96PSA-A40W12W9-1.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W
Shipping
96PSA-A40W12W9-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Advantech Corp
Series:
96PSA (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
3.3A
Power (Watts):
40 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.33" L x 1.97" W x 1.26" H (110.0mm x 50.0mm x 32.0mm)