Advantech Corp 96FD25-S1TB-TR7
Part No.:
96FD25-S1TB-TR7
Manufacturer:
Advantech Corp
Category:
Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs)
Package:
Datasheet:
96FD25-S1TB-TR7.pdf
Description:
SSD 1TB 2.5" SATA III 5V
Shipping
96FD25-S1TB-TR7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Advantech Corp
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Memory Size:
1TB
Memory Type:
Solid State Drive (SSD) FLASH - DDR3
Form Factor:
2.5"
Speed - Read:
570MB/s
Speed - Write:
470MB/s
Voltage - Supply:
5V
Type:
SATA III
Current - Max:
450mA (Typ)
Operating Temperature:
-10°C ~ 80°C
Weight:
Size / Dimension:
99.80mm x 69.80mm x 7.00mm