Cicoil 969M101-24-2
Part No.:
969M101-24-2
Manufacturer:
Cicoil
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
969M101-24-2.pdf
Description:
CBL RIBN 2COND FLAT CLEAR 100'
Shipping
969M101-24-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cicoil
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
2
Pitch:
Length:
100.0' (30.48m)
Wire Gauge:
24 AWG
Conductor Strand:
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Clear
Ribbon Thickness:
0.090" (2.28mm)
Ribbon Width:
0.150" (3.81mm)
Jacket (Insulation) Material:
Flexx-Sil™
Voltage:
12 kV
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-65°C ~ 165°C