Cicoil 969M101-20-1
Part No.:
969M101-20-1
Manufacturer:
Cicoil
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
969M101-20-1.pdf
Description:
HOOK-UP 20AWG 31KV CLEAR
Shipping
969M101-20-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cicoil
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Flexx-Sil™
Jacket (Insulation) Diameter:
0.240" (6.10mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
1000.0' (304.8m)
Voltage:
31kV
Operating Temperature:
-65°C ~ 165°C