Wakefield-Vette 960-27-33-F-AB-0
Part No.:
960-27-33-F-AB-0
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
960-27-33-F-AB-0.pdf
Description:
HEATSINK 27X33MM FRONT PUSH PIN
Shipping
960-27-33-F-AB-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
960
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Push Pin
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
1.063" (27.00mm)
Width:
1.063" (27.00mm)
Diameter:
Fin Height:
1.299" (33.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.40°C/W @ 200 LFM