Wakefield-Vette 960-19-18-F-AB-0
Part No.:
960-19-18-F-AB-0
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
960-19-18-F-AB-0.pdf
Description:
HEATSINK 19X18MM FRONT PUSH PIN
Shipping
960-19-18-F-AB-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
960
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Push Pin
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
0.748" (19.00mm)
Width:
0.748" (19.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.709" (18.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
5.80°C/W @ 200 LFM