Grayhill Inc. 95C06D5T
Part No.:
95C06D5T
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
95C06D5T.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
95C06D5T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
95C
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
9.50mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.20mm x 6.20mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
320gf
Ingress Protection:
Features:
Tactile Feedback
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C