Bourns Inc. 91R1A-R22-B10L
Part No.:
91R1A-R22-B10L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
91R1A-R22-B10L.pdf
Description:
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Shipping
91R1A-R22-B10L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
91
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
1W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)