Wakefield-Vette 904-27-1-12-2-B-0
Part No.:
904-27-1-12-2-B-0
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
904-27-1-12-2-B-0.pdf
Description:
HEATSINK 27X27X12MM ELLIPTICAL
Shipping
904-27-1-12-2-B-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
904
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Push Pin
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
1.063" (27.00mm)
Width:
1.063" (27.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.457" (11.60mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
4.80°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
11.40°C/W