3M 90204/50SF
Part No.:
90204/50SF
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
90204/50SF.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 GRAY 100'
Shipping
90204/50SF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
90204
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable, Flat Jacket
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
100.0' (30.48m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 38 AWG
Shielding:
Shielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.070" (1.78mm)
Ribbon Width:
2.540" (64.51mm)
Jacket (Insulation) Material:
Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage:
150 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-20°C ~ 105°C