Wakefield-Vette 901-19-1-23-2-B-0
Part No.:
901-19-1-23-2-B-0
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
901-19-1-23-2-B-0.pdf
Description:
HEATSINK 19X19X23MM ELLIPTICAL
Shipping
901-19-1-23-2-B-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
901
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Push Pin
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
0.748" (19.00mm)
Width:
0.748" (19.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.892" (22.65mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
4.90°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
12.00°C/W